СОЛОДКІ ПЕРЕВТІЛЕННЯ БУРЯКА: ЯК «НАРОДЖУЄТЬСЯ» ЦУКОР

Цукор можна отримати у різний спосіб. Один з найпоширеніших – із цукрових буряків. Томашпільський цукровий завод переробляє солодкі корені вже 165-й рік.

 Шлях солодких перевтілень буряків починається із пункту прийому та зважування. Вантажівки, що привозять солодкі коренеплоди, вивантажують їх на кагатному полі, утворюючи справжні бурякові гори.

Із кагатного поля ці «гори» буряковими «ріками» (гідротранспортерами) подають у виробничі цехи. Спочатку всі буряки такими «ріками» потрапляють на центральний тракт подачі. Вже тут встановлені спеціальні пастки для відділення домішок – землі, листя, каміння тощо.

Далі ж буряки потрапляють у спеціальні мийні машини, де їх ретельно «викупують» від землі. Вже очищеними, солодкі коренеплоди потрапляють у бурякорізки. Із цих машин-подрібнювачів і починається процес переробки буряків, який потребуватиме ще цілого «царства» агрегатів, машин та пристроїв.

Бути провідником серед безлічі цих залізних монстрів люб’язно погодився головний інженер підприємства Ігор Сапун. У галузі цукроваріння він працює з 2007 року, починав з електрика, тож знає усе до найменших деталей.

Вже власне цукровий шлях починається із народження солодкого соку. Після того, як із бурякорізок отримали стружку, вона потрапляє у дифузійний апарат, де гаряча вода вимиває цукор із буряків. Тож у результаті отримують солодкий сік, а також висолоджену стружку, тобто жом, який потім використовують для годівлі худоби.

Натомість сік потрапляє на очистку. Її здійснюють за допомогою вапняного молока, отриманого методом випалювання вапнякового каменю. Саме завдяки вапняному молоку цукор матиме білий колір. Адже, вступаючи в реакцію з соком, вапно вбирає із нього весь бруд і випадає в осад.

Уже чистий сік надходить на випарну станцію. Тут випарюванням із майбутнього цукру видаляють надлишки води. У результаті ж отримують густий сироп.

Після випарювання сиропу здійснюється його фільтрація. Та головне завдання – зробити із нього кристалізований цукор. Для цього використовують спеціальні вакуумні апарати. Тут сироп загущується і з нього варять утфель – густу в’язку масу, яка складається з кристалів цукру і міжкристальної рідини.

Згодом утфель надходить у центрифуги для відокремлення кристалів цукру від патоки. Після того вологий цукровий пісок потрапляє на сушку, а патоки на виробництво жовтого цукру ІІ та ІIІ продуктів.

Згодом сухий продукт, готовий до вживання, автоматично сиплеться у бункери пакувального цеху. Цукор фасують у 50-кілограмові мішки, зашивають і конвеєром подають до складів готової продукції. А зі складу йде перерозподіл цукру на машини, вагони тощо.

Важливо, що на всіх етапах виробництва (від буряка до готового цукру) відбирають сировину для її дослідження у лабораторії. Начальник виробничої лабораторії Наталія Гереш розповіла, що кожна з працівниць-лаборанток відповідальна за певну ділянку виробництва. Дослідивши сировину, лаборантки доповідають про результати оператору цієї ділянки. Якщо є порушення, доводиться втручатися в процес та усувати недоліки.

Всіма технологічними процесами управляє головний технолог із багаторічним досвідом Олена Голуб, яка відповідає за якість виготовленої продукції.

Весь процес від прийому буряків до відвантаження готової продукції максимально автоматизований. У кожному цеху за процесом наглядають оператори за допомогою спеціальних комп’ютерних програм.

За рахунок високотехнологічного обладнання та контролю якості завод виробляє цукор високої якості.